شرکت جهان گشت مهر قائن

مناطق زیارتی

گردشگری زیارتی مذهبی

 

سفر و گردشگری، در گذشته از گستردگی و تنوع امروزی  برخوردار نبوده و آمارها حاکی از رشد روز افزون این صنعت در جهان کنونی است. در عصر کنونی سفرهای زیارتی و مذهبی بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است. به گونه ای که سالانه بیش از 300میلیون نفر به قصد زیارت به اماکن مذهبی سفر می کنند. گردش گری مذهبی را می توان، پایدارترین نوع گردشگری معرفی کرد، زیرا زیارت و گردشگری مذهبی در باورها و اعتقادهای دینی - مذهبی ریشه دارد.در این مقاله به چند نمونه از مکان های زیارتی و مذهبی استان خراسان جنوبی اشاره می کنیم.

امام زاده زید بن موسی

امامزاده زیدبن موسی یا زید النار ، در روستای آفریز در ۵۰ کیلومتری جنوب غربی قاین قرار دارد. مقبره امامزاده زیدالنارگنبدی باشکوه و مرتفع دارد که دو پوسته‌ای است که دارای تزئینات کاشی‌کاری با لعابی به رنگ فیروزه‌ای و نقش‌های گل و بته به رنگ سفید است که قسمتی از آن فرو ریخته و از بین رفته است بنای اصلی آن  بخشی از یک  کتیبه کوفی جالب بر روی آجر تراش خورده دیده می شود که از اهمیت هنری و تاریخی خاصی برخوردار است.در بالای طرح هشت ضلعی بدنه برج ، ساقه ای آجری با شانزده ترک قرار دارد که گنبد بر روی آن استوار گردیده است.  

 

داخل بنا ، تزیینات ساده ای دارد. در قسمت کار بندی ، چهار فیلپوش و چهار طاق نمای میانی ، پایه پوشش بنا را به وجود آورده اند. این امامزاده را از احفاد امام موسی کاظم (ع) می شمارند . با توجه به معماری و کتیبه آجری بنا ، قدمت آرامگاه به قرون ۳ و ۴ هجری قمری تا دوره صفویه می رسد. بعدها در زمان امیر علم خان حشمت الملک مجدداً تعمیر و بازسازی شده است.داخل ضریح یک قندیل اهدایی خاندان خزیمه (در عصر نادر شاه افشار) بوده که کتیبه روی آن این مسئله را با شعری بیان می کند.

 

مسجد جامع قاین

مسجد جامع قاین یکی از کهن‌ترین، زیباترین و از بلندترین بناهای قائن در استان خراسان جنوبی است. به دلیل داشتن دو محراب با دو قبله‌، در بین گردشگران داخلی و خارجی، شهرت قابل توجهی یافته است. اعتقاد برخی بر این است که این مسجد در ابتدا آتشکده  بوده است متعلق به دوران حکومت ساسانیان که بعدها روی آن، ساختمان مسجد بنا شده است. این مسجد بارها و بارها براثر زلزله تخریب شده و صدمات بسیاری را متحمل شده است، ه در کتیبه‌هایی که در ایوان مسجد قرار دارد و قدمت آن به سال ۷۹۶ هجری قمری است، به صراحت به آن اشاره شده است. همچنین در بخش داخلی رواق پنجم که در ضلع شمالی حیاط مسجد قرار دارد، لوحی مشاهده می‌شود که قدمت آن برابر با اول رجب سال ۹۲۱ هجری قمری است. این مسجد دارای قسمت‌های مختلفی از جمله چند شبستان، چندین حجره، حیاط، مناره، گنبد، منبر چوبی، پایابی مسقف، دو محراب با دو قبله، ساعت آفتابی، درب‌های ورودی و چندین لوح و سنگ‌نوشته است.

 

 

امام زاده سلطان عبدالله کارشک

ایشان عبدالله بن موسي الجون بن عبدالله بن محض بن حسن مثنی بن امام حسن (علیه السلام) مي باشد. موسي الجون داراي يازده فرزند به نامهاي زينب، ام كلثوم، فاطمه، رقيه، خديجه، صفيه، ام الحسن، مليكه، محمد، عبدالله و ابراهيم بود.

عبدالله بن موسي مكني بود و به ابومحمد اشتهار داشت. برخی او را شيخ صالح و شيخ رضا مي ناميدند. شرح حال ايشان را مورخين بنامي چون ابوالفرج اصفهاني صاحب كتاب مقاتل الطالبين و نویسنده عمده الطالب و محمد باقر آیتی در كبريت الاحمر و محمد حسين آيتي در بهارستان وکتب انساب، جنت النعیم، اغانی، الروض المعطار به تفصیل بیان نموده اند.
در سال 203 هجری قمری معتصم عباسی حاکم قاین شد و زید و محمد بن موسی (علیه السلام) برادران امام رضا (علیه السلام) قیام کردند. محمدبن موسی (علیه السلام) در کاخک و زیدبن موسی (علیه السلام) در نبرد با سربازان مأمون در دشت آفریز به شهادت رسیدند. در همین سال امامزاده عبدالله (علیه السلام) بدلیل تعقیب نظامیان مأمون پیوسته متواری بود و در حال اختفا به سر می برد. چون طوایف اعراب در منطقه خضری سکونت داشتند برای امنیت بیشتر بدان محل پناه برد. بعد از شهادت امام رضا (علیه السلام) مأمون او را براي ولايتعهدي طلب كرد و او رضا نداد. وی شعر نيكو مي گفت و از روات احاديث بود. از بيم بني العباس به باديه گريخت و هم در آنجا وداع جهان گفت». (رضوي، محمد بن لطف الدين تاج الدين، انساب، نسخه خطي، به شماره 3591 كتابخانه آستان قدس رضوي، ص5)
نویسنده ناسخ التواریخ می گوید:
«
امامزاده عبدالله فرزند موسي الجون بود، چون گونه صورتش اندكي به سياهي مايل بود او را جون لقب نهادند. عقب او از دو پسر است، عبدالله كه شيخ صالح گفتندي و او را رضا نيز لقب داده بودند. مأمون مي خواست او را وليعهد سازد، ابا نموده بگريخت و در باديه اقامت نمود تا همانجا دعوت حق را لبيك اجابت نمود.(سپهر، ميرزا محمد تقي، ناسخ التواريخ، حضرت امام حسن مجتبي (علیه السلام)، انتشارات اسلاميه، جلد دوم، 1363، ص 369


logo2.png

شرکت مسافربری جهان گشت مهر قائن تعاونی 16

خراسان جنوبی- قائن- پایانه مسافربری,   info@T16Qaen.ir تلفن11 32 52 32 056
11 21 52 32 056
پشتیبانی

مارادنبال کنید

خبرنامه

برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد کنید

جستجو

شماره تماس رزرو بلیت: 11 32 52 32 056